czwartek, 5 grudnia 2013

Ikona i najważniejsza pielgrzymka życia

Cztery lata temu zaprzyjaźniony z naszą pracownią ikonograf ukraiński Sergij Chygryk napisał dla kaplicy Hospicjum CORDIS w Katowicach ikonę Trójcy Świętej wg św. A. Rublowa. Wyjątkowe jest nie tylko miejsce dla którego była pisana ikona, ale też jej rozmiary: 310 cm na 260 cm. Jest to bodaj największa na świecie (lub jedna z największych) pisana temperą na desce ikona Trójcy Św.
Misję katowickiego hospicjum można wyrazić jednym zdaniem: Absolutny sprzeciw wobec eutanazji. Nie dziwi nas, że twórcą i kierownikiem tego niezwykłego miejsca na Śląsku jest osoba, która dużo pielgrzymowała i nadal wędruje w nielicznych wolnych od pracy chwilach. Jolanta Grabowska-Markowska napisała książkę o swoim wędrowaniu szlakiem Camino: http://hospicjumcordis.pl/buen-camino/
Na co dzień pani Jolanta towarzyszy swoim podopiecznym w innej drodze.
Jeszcze raz pielgrzymowanie połączyło się z ikoną.
Już wkrótce razem z Sergijem wybieramy się do katowickiego hospicjum. Tym razem pojadą z nami ikony obrazujące sceny z życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus - kolejne zamówienie pani Jolanty dla hospicjum.
"Mała droga" wielkiej świętej od misjonarzy rozpisana na ikony będzie odtąd towarzyszyła mieszkańcom CORDIS w najważniejszej pielgrzymce ich życia.
Na pewno napiszemy tutaj o tej wizycie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz