niedziela, 6 października 2013

św. Wincenty a Paulo zaprasza...

Oprócz Bemowa także na prawym brzegu Wisły, przy parafii św. Wincentego a Paulo na warszawskim Targówku już wkrótce rozpoczną się warsztaty ikonowe I stopnia (ikona Chrystusa Pantokratora). W najbliższy piątek, 11-go października o godz. 19.00 w sali teatralnej przy kościele odbędzie się spotkanie organizacyjne osób zainteresowanych pogłębianiem więzi z Chrystusem na drodze ikony.
Podczas spotkania zostaną przedstawione warunki pracy oraz uzgodniony zostanie kalendarz spotkań. Zajęcia odbywać się będą wieczorami w miesiącach: listopad i grudzień. Uroczyste poświęcenie własnoręcznie wykonanych ikon odbędzie się podczas mszy świętej w drugiej połowie grudnia.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma komplet materiałów i narzędzi (zestaw pędzli, rylec, moździerzyk do ucierania pigmentów, zestaw 6 podstawowych pigmentów, materiały pozłotnicze), przygotowaną do pracy deskę oraz skrypt uczestnika zajęć zawierający wzory szkiców ikonowych - podlinniki oraz teksty wykładów). W ramach kursu odbędzie się 10 spotkań 2 - godzinnych. Na każdym ze spotkań po modlitwie i krótkim rozważeniu fragmentu Ewangelii dot. dogmatu Wcielenia lub Objawienia nastąpi 15-min. wykład; po nim - zajęcia warsztatowe.

Tematy wykładów:

1. Budowa ikony, podstawowe terminy ikonografii
2. Geneza i historia ikony
3. Ikona Chrystusa Pantokratora
4. Kanon ikonograficzny
5. Teologia ikony - teologia piękna
6. Modlitwa przed ikoną, kontemplacja ikony
7. Pigmenty i symbolika kolorów
8. Teologia wybranych ikon (ikona Trójcy Świętej, ikona Matki Boskiej Włodzinierskiej)


Pisanie ikony to przede wszystkim modlitwa, dlatego do udziału w zajęciach szczególnie zapraszamy osoby pragnące na drodze ikony pogłębiać wiarę i więź z Chrystusem.

"Ikona to widzialny znak Niewidzialnego" - pisał w VIII wieku św. Jan Damasceński z klasztoru Mar Saba na Pustyni Judzkiej.
Ikona pokonuję tą samą drogę, którą w życiu przemierza człowiek: od prochu ziemi (brązowy kolor sankiru, tła Oblicza), przez kroki kolejnych rozjaśnień (warstwy ochry żółtej z bielą) aż po bliki (najjaśniejsze elementy wizerunku) - rozbłyski Bożej obecności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz