środa, 30 października 2013

Ikona św. Charbela została wręczona o. Emmanuelowi, węgierskiemu proboszczowi słowackiej parafii w Besie, na naszej drodze do Medjugorie.
Poniżej kilka zdjęć z właśnie ukończonej pielgrzymki do Matki Bożej, Królowej Pokoju...
Z Medjugorie już zawsze będzie mi się kojarzyło to jedno słowo...
Pokój



Pierwsze spotkanie jesiennych warsztatów ikonopisania...

Witam wszystkich,
zapraszam na pierwsze warsztatowe spotkanie 6-go listopada (Targówek) i 7-go listopada (Bemowo) - godziny podałem w kalendarzu spotkań w kolumnie po prawej stronie.
Na pierwszych zajęciach będziemy uczyć się rysunku elementów oblicza - według szablonów - i przejdziemy do odwzorowania szkicu konturowego Oblicza Chrystusa Pantokratora na podobraziu kartonowym. Pierwszy temat wykładu to geneza i historia ikony.
Proszę o zabranie ze sobą na zajęcia:
- ołówek HB
- linijka 30 cm
- cyrkiel
Przed spotkaniem proszę o rozważenie Ps 27, 8-9
Pozdrawiam i do zobaczenia,
R.
p.s. Ten tekst zostanie rozesłany mailem do zgłoszonych uczestników zajęć

niedziela, 6 października 2013

św. Wincenty a Paulo zaprasza...

Oprócz Bemowa także na prawym brzegu Wisły, przy parafii św. Wincentego a Paulo na warszawskim Targówku już wkrótce rozpoczną się warsztaty ikonowe I stopnia (ikona Chrystusa Pantokratora). W najbliższy piątek, 11-go października o godz. 19.00 w sali teatralnej przy kościele odbędzie się spotkanie organizacyjne osób zainteresowanych pogłębianiem więzi z Chrystusem na drodze ikony.
Podczas spotkania zostaną przedstawione warunki pracy oraz uzgodniony zostanie kalendarz spotkań. Zajęcia odbywać się będą wieczorami w miesiącach: listopad i grudzień. Uroczyste poświęcenie własnoręcznie wykonanych ikon odbędzie się podczas mszy świętej w drugiej połowie grudnia.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma komplet materiałów i narzędzi (zestaw pędzli, rylec, moździerzyk do ucierania pigmentów, zestaw 6 podstawowych pigmentów, materiały pozłotnicze), przygotowaną do pracy deskę oraz skrypt uczestnika zajęć zawierający wzory szkiców ikonowych - podlinniki oraz teksty wykładów). W ramach kursu odbędzie się 10 spotkań 2 - godzinnych. Na każdym ze spotkań po modlitwie i krótkim rozważeniu fragmentu Ewangelii dot. dogmatu Wcielenia lub Objawienia nastąpi 15-min. wykład; po nim - zajęcia warsztatowe.

Tematy wykładów:

1. Budowa ikony, podstawowe terminy ikonografii
2. Geneza i historia ikony
3. Ikona Chrystusa Pantokratora
4. Kanon ikonograficzny
5. Teologia ikony - teologia piękna
6. Modlitwa przed ikoną, kontemplacja ikony
7. Pigmenty i symbolika kolorów
8. Teologia wybranych ikon (ikona Trójcy Świętej, ikona Matki Boskiej Włodzinierskiej)


Pisanie ikony to przede wszystkim modlitwa, dlatego do udziału w zajęciach szczególnie zapraszamy osoby pragnące na drodze ikony pogłębiać wiarę i więź z Chrystusem.

"Ikona to widzialny znak Niewidzialnego" - pisał w VIII wieku św. Jan Damasceński z klasztoru Mar Saba na Pustyni Judzkiej.
Ikona pokonuję tą samą drogę, którą w życiu przemierza człowiek: od prochu ziemi (brązowy kolor sankiru, tła Oblicza), przez kroki kolejnych rozjaśnień (warstwy ochry żółtej z bielą) aż po bliki (najjaśniejsze elementy wizerunku) - rozbłyski Bożej obecności.

środa, 2 października 2013

Św. Łukasz zaprasza...

Witam wszystkich po wakacyjnej przerwie!
Informuję, że wzorem ubiegłego roku Parafia św. Łukasza Ewangelisty na warszawskim Bemowie zaprasza na warsztaty ikonopisania I i II stopnia. Dziesięć 2-godzinnych spotkań odbędzie się wieczorami w listopadzie i grudniu . Spotkanie organizacyjne (na którym ustalimy zasady pracy i harmonogram spotkań) odbędzie się o godz. 19.00 (po mszy świętej) w dn. 18 października 2013 r. w salce na piętrze.
Zajęcia I stopnia (pisanie ikony Chrystusa Pantokratora) przewidziane są dla osób początkujących. II stopień to propozycja dla absolwentów ubiegłorocznych zajęć (praca nad ikoną Bogurodzicy lub inną wybraną ikoną)
Zapraszam i do zobaczenia!

A tak było rok temu... >>>

5 października 2013 r. przypada 75' rocznica śmierci św. Faustyny

Szkic do ikony św. Faustyny.

Pielgrzymka do Moskwy prowadziła też przez monastyry i cerkwie...

50 dni szliśmy z Głogowca do Moskwy. Przyjmowali nas katolicy, prawosławni i ludzie, o których religijności nic nie wiedzieliśmy. Dawali chleb i schronienie, więc to był już znak, że jesteśmy wśród swoich...
W drodze spotkaliśmy też niezwykłe ikony.

Napis: Bądż widoczny na drodze


Chrystus Pantokrator (na podstawie A. Rublowa, Cerkiew Zmartwychwstania w Katyniu)


Długa, długa wstążka...


Litewskie krzyże


Ikona "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża" (fragment)


Matka Boska Częstochowska. Ikona prawosławna w cerkwi w Katyniu (widoczny grecki podpis)


Zachód słońca nad Monastyrem Borowskim. 200 km od Moskwy


UWAGA PIESI NA DRODZE



Moskwa, klasztor oo. franciszkanów. Ikona św. Maksymiliana autorstwa archimandryty Zinona (Zenona)


Ikona św. Olgi, którą cały czas nieśliśmy w plecaku. Tutaj: na stojaku w kształcie dwóch połączonych krzyży: prawosławnego i łacińskiego