wtorek, 2 października 2012

Drodzy przyjaciele!

W dniu 18.10.2012 (święto św. Łukasza Ewangelisty) o godz. 19.00 (po mszy odpustowej, która rozpocznie się o 18.00) w salce na piętrze w budynku Parafii św. Łukasza Ewangelisty (ul. Górczewska 176, mapka dojazdowa: http://www.swlukasz.waw.pl/
odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych udziałem w warsztatach pisania ikon.
Na spotkanie zapraszamy osoby, które są zainteresowane rozpoczęciem kursu (warsztaty I stopnia: pisanie ikony Chrystusa Pantokratora) oraz osoby, które ukończyły już zajęcia I stopnia i chcą rozwijać swój warsztat i duchowość ikony (warsztaty II stopnia: pisanie ikony Bogurodzicy).

Przewiduje się, że zajęcia będą odbywały się cztery dni miesiącu, (dwa czwartki i dwa piątki, od godz. 17.00 do 19.00 (II stopień) i 19.30 do 21.30 (I stopień).
Zajęcia warsztatowe rozpoczną się w ostatnim tygodniu października.

Do udziału w zajęciach II stopnia na Bemowie zapraszamy szczególnie osoby, które ukończyły kurs I stopnia w Parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie. Kościół na Ochocie (który do wiosny 2013 nie będzie miał dla nas dostępnej sali) zaprasza nas ponownie w drugą niedzielę po Wielkiej Nocy. Zatem osoby po I stopniu, które nie przystąpią do II stopnia w parafii na Bemowie mogą kontynuować pracę i modlitwę od wiosny 2013 roku.

Każdy uczestnik otrzyma komplet materiałów i narzędzi oraz przygotowaną do pracy deskę.
Zajęcia potrwają do końca roku i zakończą się uroczystym poświęceniem ikon przed Bożym Narodzeniem.
Grupa I stopnia będie liczyła 12 osób. Nie jest wymagane doświadczenie ani talent plastyczny, a jedynie zawierzenie i oddanie się modlitwie i pracy.
Pisanie ikony to przede wszystkim modlitwa, dlatego szczególnie zapraszamy osoby pragnące rozwijać swoją duchowość w kierunku duchowości ikony i przez kontakt z ikoną poznawać siebie.

W zajęciach II stopnia mogą wziąć osoby, które ukończyły już kurs I stopnia.

"Ikona to widzialny znak Niewidzialnego" - pisał w VIII wieku św. Jan Damasceński z klasztoru Mar Saba na Pustyni Judzkiej. Dla nas ikona to także miejsce spotkania: z Chrystusem, ale także z samym sobą.
Ikona pokonuję tą samą drogę, którą w życiu przemierza człowiek: od prochu ziemi (brązowy kolor sankiru, tła Oblicza), przez kroki kolejnych rozjaśnień (wastwy ochry żółtej z bielą) aż po bliki (najjaśniejsze elementy wizerunku) - rozbłyski Bożej obecności.

Zajęcia I stopnia (ikona Chrystusa Pantokratora) to droga poznania siebie (temu zagadnieniu będą poświęcone czytania Pisma Świętego podczas zajęć)
Zajęcia II stopnia (ikona Bogurodzicy) to droga poznania swojej drogi (Maryja jako Ta, która pokazuje drogę do Syna)

Koszt udziału w zajęciach I stopnia to 400 zł. Kwota 150 zł to wpisowe (płatne przy rejestracji), pozostała kwota płatna w ratach na kolejnych spotkaniach.
Koszt udziału w zajęciach II stopnia to 300 zł (100 zł. płatne przy rejestracji).

Ustalenie składu grup i dokładnego terminarza spotkań odbędzie się na spotkaniu organizacyjnym 18-go października.

Dzięn naszego spotkania, 18-y pażdziernika to święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona ikonopisów (według tradycji był autorem pierwszej ikony).

Jako przygotowanie do spotkania proszę o rozważenie fragmentu "Dzienniczka" św. faustyny Kowalskiej:
"Wtem usłyszałam takie słowa: Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej” (Dz. 313)

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt pod adresem mailowym: trenerromanzieba@gmail.com

Z modlitwą,

Roman Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz