sobota, 31 stycznia 2015

Ostatnie dotknięcia pędzlem...

Po czterech tygodniach modlitwy i pracy droga ikony doprowadziła nas do tła i podpisów...
Nie obyło się bez niespodzianek, jak to w drodze. Zielenie są wymagające... a dodanie bieli daje czasem nieporządany efekt kremowych kolorów. Jednak udało się. Prace są na dobrym poziomie i każdy z nas ma poczucie, że to był ważny czas.
Za tydzień poświęcenie ikon i... film pt. "Cisza" - o tym jak powstawała polsko-ukraińska ikona w Bieszczadach.
Bogu niech będą dzuięki i ... do zobaczenia na kolejnych spotkaniach?

wtorek, 20 stycznia 2015

Pisać ikonę to modlić się o...


(...) Pisać ikonę to modlić się o jedność Kościoła:
Ikona dzisiaj nabiera bowiem symbolicznego znaczenia. Staje się głosem wołającym o przywrócenie jedności, wyrazem tęsknoty za nią. Pisać ikony dzisiaj, to modlić się o jedność Kościoła. Obdarowywać świat ikonami, to dawać świadectwo pragnienia jedności a jednocześnie ewangelizować go w wiarygodny sposób.

Może dlatego coraz więcej chrześcijan pragnie zrozumieć ikonę i modlić się przy niej. Upowszechnienie się tej praktyki nie będzie jednak możliwe, bez tworzenia nowych ikon. Obrazów tych bowiem nie da się skopiować jakąkolwiek techniką drukarską. Muszą powstać w pracowni ikonopisarza, który podczas kilku miesięcy, jakie zajmuje tworzenie wizerunku, otoczy go swoją modlitwą i ascezą.

Cały artykuł na www.deon.pl:
http://m.deon.pl/patronaty/art,62,modlisz-sie-o-jednosc-maluj-ikony.html

sobota, 17 stycznia 2015

Spotkania z ikoną w Parafii Bożego Miłosierdzia w podkrakowskiej Skawinie

Pracownia Hermeneia zagościła w Małopolsce... Z błogosławieństwem księdza proboszcza rozpoczęliśmy zajęcia ikonopisania I stopnia w podkrakowskiej Skawinie w Parafii Bożego Miłosierdzia. 24 godziny wykładów, modlitwy i pracy malarskiej zakończy poświecenie ikon na początku lutego. Artykuł poświęcony warsztatom ukazał się w parafialnym "Głosie Bożego Miłosierdzia"

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Ikona, która pielgrzymowała na Wschód...

Te zdjęcia opowiadają historię niezwykłej pielgrzymki, jaką odbyła pewna ikona...
Latem 2013 roku ikona św. Olgi odbyła niezwyłą drogę. Poświęcona w cerkwi prawosławnej pw. św. Olgi w Łodzi wyruszyła pieszo, w plecaku, z podwórka rodzinnego domu św. Faustyny (w Głogowcu pod Łodzią) i szła przez Warszawę, Białystok, Wilno, Smoleńsk, Moskwę - do Kijowa, gdzie znajduje się grób świętej Olgi. Intencją tej pielgrzymki było niespełnione pragnienie św. Jana Pawła II: pojednanie wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa.
W drodze prawie codziennie ikona była wyciągana z plecaka żeby można się było przed nią modlić przy zapalonej lampce. Razem z pielgrzymami modlili sie przed nią rzymokatolicy, grekokatolicy i prawosławni, w kościołach, w cerkwiach i w domach, które prezyjmowały pielgrzymów.
Dziś ikona św. Olgi znajduje się w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Baligrodzie (Bieszczady), gdzie stała się częścią dużej, wieloczęściowej ikony "Miłość i Pojednanie" (ostatnie zdjęcie w dołączonej galerii), która została napisana przez polskich i ukraińskich ikonografów jako znak przebaczenia i pojednania między Polakami i Ukraińcami. W każdą sobotę o godz. 15.00 przed ikoną w cerkwi w Baligrodzie spotykają się Polacy i Ukraińcy, rzymokatolicy i grekokatolicy - na wspólnej modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia o pokój i pojednanie.
Pielgrzymująca ikona znalazła się w tej kompozycji obok ikon świętych Wschodu i Zachodu: św. Mikołaja, św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Serafina z Sarowa, św. Paraskewy i św. Franciszka.
Św. Olga żyła w X wieku. Była księżną na Rusi Kijowskiej.
Przed nawróceniem na chrześcijaństwo znana była z brutalności i bezwzględności w traktowaniu wrogów. Wszystko się zmieniło po chrzcie, który przyjęła z rąk prawdopodobnie greckiego mnicha.
60 lat po jej śmierci, jej wnuk, Włodzimierz Kijowski, dokonał chrztu Rusi Kijowskiej.

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Nowy adres mailowy pracowni

W ramach noworocznego porządkowania pracowni zmieniliśmy nasz adres mailowy. Nasz nowy mail: pracowniahermeneia@gmail.com
Od dziś wszyscy członkowie pracowni Hermeneia i uczestnicy warsztatów prowadzonych w ramach pracowni będą otrzymywali informacje z tego adresu.
Pozdrawiamy!

niedziela, 4 stycznia 2015

Dwa miesiące pracy i modlitwy za nami. Trzecia edycja warsztatów ikonopisania w Parafii św. Łukasza dobiegła końca.
Ikony pokazują najlepiej, że błogosławieństwo jest z nami. Ikona to spotkanie z Bogiem, spotkanie z samym sobą i spotkanie z drugim człowiekiem. Wszyscy zapamiętamy ten wyjątkowy czas. Już za tydzień, 11-go stycznia o 18.00 w Kościele św. Łukasza na warszawskim Bemowie odbędzie się msza święta z poświęceniem ikon które powstały podczas warsztatów. Bogu niech będą dzięki i do zobaczenia na spotkaniach II stopnia!